Az élet egyedül

Mindenkinek szüksége van biztonságot nyújtó, ismerős, kényelmes otthonra. Ez igaz az alzheimeres, demens betegek esetében is. 

Ha valakit demenciával diagnosztizálnak, nem jelenti automatikusan azt, hogy képtelen egyedül élni. Vannak, akik még egy ideig képesek az önálló életre, mások számára viszont ez már túl veszélyes lenne. 
Hogy az adott beteg esetében mi a helyzet, nem mindig egyszerű eldönteni. Az egyedül élő, Alzheimer-kórban vagy demenciában szenvedő betegeknél általában később fedezik fel a kórt, mivel kezdetben a tüneteik mások számára rejtve maradnak. 

A beteget nem szabad túl korán elköltöztetni megszokott környezetéből. Ha túl hamar kerül gyermekeihez vagy betegellátó intézménybe, úgy érezheti, hogy korlátozzák a szabadságát. Ha azonban otthonában könnyen jut segítséghez, nagyobb függetlenséget élhet meg.

A betegség előrehaladtával mindig a körülmények alapos megvizsgálása után kell meghozni a beteg önálló életvitelével kapcsolatos döntést. 


Tanácsok demens betegek számára

Függetlenség elvesztése: Egyes alzheimeres betegek meg tudják mondani, hogy már nem képesek egyedül élni. Mások, amíg csak lehet, saját otthonukban szeretnének maradni, annak ellenére, hogy ez már nem biztonságos. Attól tarthatnak, hogy a költözéssel elvesztik önállóságukat, és nem maguk fogják irányítani mindennapi életüket. 

Túl korai költöztetés: A beteg nem érzi olyan súlyosnak a veszélyeztetését, mint a családja vagy a gondviselői.  Ők nyomást gyakorolnak rá, hogy költözzön el. 

Az élet egyedül: Rengeteg alzheimeres beteg képes még egy darabig egyedül élni. Íme, néhány jótanács, amely segíthet ebben. 

  • Derítsük ki, hogyan intézhetjük banki ügyeinket otthonról. A számlákat rendezzük elektronikus úton. 
  • Rendszerezzük a ruhásszekrények, fiókok tartalmát, hogy könnyebben tudjuk kiválasztani, amit viselni akarunk. Ha lehet, kérjük egy hozzátartozónk segítségét. 
  • Hagyjunk egy lakáskulcsot az egyik megbízható szomszédunknál. 
  • Olyan elektromos eszközöket használjunk, amelyek maguktól kikapcsolnak. 
  • Szereltessünk fel füstérzékelőt, és rendszeresen ellenőrizzük, hogy nem merült-e le. 
  • Helyezzünk el ilyen szöveges üzeneteket, hogy „Kapcsold le a tűzhelyet!”, „Húzd ki a vasalót!”. Jól látható helyre tegyük őket. 
  • Címkézzük fel a konyhaszekrényt, vagy helyezzünk el képeket az egyes polcok tartalmáról (pl. edények, kések villák). 
  • Nyomtassuk ki nagy méretben a telefonszámokat, és helyezzük el a listát a készülék mellett. Írjuk fel a vészhelyzetben hívható számokat is. 
  • Írjuk fel a címünket, és helyezzük el a telefon mellett. Tartsunk magunknál egy térképet, amelyen megjelöltük, hogy hol lakunk. 
  • Fogadjuk el, ha valaki felajánlja a segítségét. 
  • Kérjünk segítséget, ha rászorulunk. 
  • Nem kell kapkodni. 
  • Ha valami túl bonyolult, tartsunk szünetet. 

 

Tanácsok családtagok, gondozók és egészségügyi szakemberek számára

Döntés arról, hogy a beteg számára egyedül élni már nem biztonságos, vagy nem lehetséges:  Ha a demens beteg már nem tudja szem előtt tartani a saját biztonságát, és képtelen ellátni magát, a hozzátartozóknak és az egészségügyi személyzetnek fel kell mérniük az önálló életvitellel járó kockázatokat és előnyöket. Tartsunk családi megbeszélést, amíg a beteg még a korai fázisban van. Így az ő bevonásával tervezhetjük meg, hogy milyen megoldás lenne mindenki számára a legoptimálisabb. Ne feledjük, hogy a beteg kívánságai változhatnak, ezért időnként a korábbi döntéseket érdemes ismételten megbeszélni. 

 

Mi a jó megoldás? 

Biztonságos, támogató környezet kialakítása. Az alzheimeres betegnek biztonságot nyújtó, jó életkörülményekre van szüksége. A kapott segítség mértéke és jellege fontos szempont annak eldöntésében, hogy a beteg képes-e az önálló életvitelre. Például, könnyebb az önálló életvitelt biztosítani egy olyan betegnek, akinek népes családja van, vagy olyan közösségben él, ahol sok szolgáltatás áll rendelkezésre. Nehezebb a helyzet akkor, ha a betegnek nincs családja, és korlátozottak a lehetőségei. 
A beteget ellátó családtagok és az ápolószemélyzet csökkenthetik az egyedül élésből adódó kockázatokat. Például, ha a beteg rendszeresen bekapcsolva hagyja a tűzhelyet, megfontolandó, hogy a főzés helyett máshogy biztosítsák számára a meleg ételt. Ez megoldható házhozszállítással. 

Amennyiben lehetőség van rá, előnyös, ha a beteg is részt vesz a jövőjét érintő megbeszéléseken. 

Néhány fontos tényező:

Jólét

  • Milyen otthon a beteg életminősége?
  • Megfelelő mennyiségű inger éri-e? 
  • Kedvező hatással lesz-e rá az új környezet, például a gyermekei otthona, vagy az idősek otthona? 
  • Tud-e segíteni valamilyen segélyszervezet?

Egészség

  • Tudja-e rendszeresen szedni a beteg a gyógyszereit? 
  • Megbetegedés esetén megérti-e, hogy mi történik vele, és megfelelően tud-e reagálni, például segítséget hívni?
  • Képes-e egyedül tisztálkodni, vécézni? 
  • Van-e valamilyen fenyegető egészségügyi problémája? 

Táplálkozás

  • Fenn tudja-e tartani a beteg a testsúlyát? 
  • Tud-e tápanyagokban gazdag élelmiszereket fogyasztani? 
  • Az élelmiszereket megfelelően tudja-e tárolni, elkészíteni? 
  • Előfordul-e, hogy nem megfelelően táplálkozik (például macskaeledelt eszik)?

Biztonság

  • Fenyegeti-e valamilyen veszély a beteget? Vállalható-e a fennálló kockázat a számára, vagy hozzátartozói, gondozója számára? 
  • Mindenki szempontjából elfogadható szintre csökkenthetők-e a beteget fenyegető veszélyek? Például, lépcsőzésnél akkor nem nagy az esés veszélye, ha a betegnek nem okoz gondot a járás, jó az egyensúlyérzéke. 
  • Veszélyt jelent-e a beteg mások számára? Például, társasházban lakik-e, ahol tüzet okozhat a tűzhellyel vagy cigarettával? 
  • Biztonságos-e az otthona? A lépcsők jól ki vannak-e világítva, van-e korlát, amibe kapaszkodhat? Van-e olyan személy, aki rendszeresen ránéz a betegre, és ellenőrzi, hogy nem alakult-e ki valamilyen vészhelyzet?

Pénzügyek

  • El tudja-e intézni a beteg a napi pénzügyeit? Be tudja időben fizetni a számlákat?
  • Nem fogják átverni?

 

Hogyan tudjuk támogatni a beteget, ha egyedül él?

A leírt módszerekkel segíthetjük egyedül élő alzheimeres hozzátartozónkat. Az alábbi tanácsok alkalmazása előtt mérjük fel a beteg képességeit. 

Mi az aggodalom tárgya? Módszer Előnyök Hátrányok
Biztonság Egy lakáskulcsot hagyunk az egyik megbízható szomszédnál.  Probléma esetén a lakásba jutás biztosított.  A szomszédok nem biztos, hogy mindig otthon vannak. 
Szervezzük meg, hogy minden nap legyen valaki, aki meglátogatja a beteget.  Ez megnyugtató lehet a betegnek és a családnal egyaránt. Fény derülhet a problémákra.  Csak napi egyszeri látogatásról van szó. Máskor is felmerülhetnek problémák. 
Tegyük biztonságossá a különböző készülékeket: a vízforraló kapcsoljon ki automatikusan, távolítsuk el a tűzhely biztosítékait, építsünk be időzítőt, vagy zárjuk el a gázt. Csökkentsük, ha lehet, a vízforraló hőmérsékletét.  Kisebb eséllyel történik baleset.  Lehet, hogy a beteget összezavarhatják, felbosszanthatják a változások. 
Alakítsunk ki vészhívó rendszert.  A beteg a nap 24 órájában tud segítséget kérni.  Nem biztos, hogy megérti, hogy erre miért van szükség, vagy nem használja. 
Napi tevékenységek  Biztosítsuk, hogy legyen valaki, aki elvégzi a házimunkát, főz, vagy segít a tisztálkodásban.  Van a betegnek társasága, aki segíti a napi tevékenységekben.  Nem biztos, hogy a beteg elfogadja a segítséget. 
A szekrényekben, fiókokban csak a legszükségesebb ruhák legyenek.  Könnyebben ki tudja választani a beteg a megfelelő ruhát.  Nem oldja meg a problémát, ha a beteg nem tudja, hogy mikor, vagy hogyan kell felöltözni. 
Étkezés Ételkiszállítás Napi egy alkalommal a beteg meleg ételhez jut.  Nem tudjuk, hogy a beteg megette-e az ételt, illetve megfelelően tárolja-e. 
Vegyünk minigrillt vagy mikrohullámú sütőt az étel melegítéséhez.  Egyszerűbben elkészíthető az étel.  Az étel elkészítése még mindig túl bonyolult lehet és nem biztos, hogy a beteg ízlésének megfelel. 
Gyógyszerek Egyszerűsítsük le a gyógyszerszedést. Alkalmazzunk gyógyszeradagoló dobozt. Legyen valaki, aki naponta beadja a betegnek a gyógyszereit.  Biztosítja, hogy a beteg megfelelő napon, megfelelő időben vegye be a szükséges gyógyszereket.  A beteg összezavarodhat, esetleg nem tudja, hogy milyen nap vagy napszak van. Nem biztos, hogy megelőzhető, hogy a kelleténél több gyógyszert vegyen be, ha több adaghoz is hozzáfér egyszerre. 
Pénzügyek Válasszunk otthoni banki szolgáltatásokat. A betegnek nem kell elhagynia otthonát. Személyre szabottan intézheti ügyeit.  Lehet, hogy nem tudja ellátni pénzügyeit. A számlákat attól még nem biztos, hogy befizeti, és a túlfizetést sem előzi meg. 
Intézze egy meghatalmazott a beteg pénzügyeit: a számlák fizetését, a pénzügyeket.  Biztosítja  abeteg pénzügyi függetlenségét, és biztonságos ügyintézést tesz lehetővé.   
Biztosítsuk a számlák automatikus befizetését csoportos beszedéssel vagy automatikus zárolással.  Így nem kell a betegnek személyesen intéznie banki ügyeit, ami kevesebb problémával jár.