Biztonság otthon

Mindenki számára fontos az otthona. A demens betegek ismerős környezetben könnyebben megőrizhetik önmagukat. A változtatásokat ezért ennek megfelelően tervezzük. Találjuk meg az egyensúlyt a biztonság és a függetlenség között. A túl sok korlátozás nehezíti a napi tevékenységek végzését, és jelentősen csökkentheti a beteg önbecsülését.

Tartsuk észben, hogy a demencia számos változással járhat: romló egyensúlyérzék, megnövekedett reakcióidő, problémás látás, járási nehézségek, a memória romlása, és az ítélőképesség romlása. Tartsuk észben, hogy fáradtan vagy nyomás alatt sokkal nehezebben mérjük fel a kockázatot és előzhetjük meg a baleseteket.

Igazítsuk a napi feladatokat a beteg aktuális képességeihez. Például, ha korábban szeretett fával dolgozni, a műhelyben továbbra is szegezhet, csiszolhat, festhet, de az elektromos eszközök használatát már mellőzze. Folyamatosan kövessük nyomon a beteg állapotában bekövetkező változásokat, és annak megfelelően végezzük el a szükséges átalakításokat.

Az élettér egyes területei több veszélyt hordoznak, mint mások. Különösen figyeljünk oda a garázsra, műhelyre, pincére és a kültéri helyszínekre.

Szánjunk pár percet a következő, lakásbiztonsággal kapcsolatos kérdőív kitöltésére. A betegség progressziója során időnként frissítsük a válaszokat, havonta egyszer, például a hónap első vasárnapján nézzük át újra a kérdéseket.

 

  Igen Nem
El kell tennem a szőnyegeket, vagy elég rögzíteni őket, hogy ne essen el a beteg?    
Biztonságosak a lépcsők a beteg számára?    
Biztonságosan tudja használni a beteg a konyhai és a fürdőszobai elektromos berendezéseket?    
Csökkentenem kell a bojler vízhőmérsékletét?    
Van olyan gyógyszer, tisztítószer, kerti vegyszer, amelyet el kell zárnom a betegtől?    
Jelen kell lennem, amikor a beteg rágyújt, vagy el kell zárnom az öngyújtót/gyufát?    
Be kell zárnom valamelyik ajtót, vagy át kell helyeznem a zárat valamelyiken?    

Kell valamilyen biztonsági segédeszközt elhelyeznem a fürdőszobában (pl. kapaszkodók, emelt WC-ülőke, csúszásgátlók)?

   
Megfelelő a megvilágítás ahhoz, hogy a zavaró árnyékokat megszüntesse?    
Vannak olyan tárgyak, amelyek összezavarhatják a beteget (pl. képek, tükör stb.)?    

 

Biztonsági tanácsok

  • Tartsunk a házban tűzoltó készüléket, füstjelzőt, szénmonoxidszint-érzékelőt, és időről időre ellenőrizzük ezeket.
  • Zárjuk el a veszélyes területeket, illetve takarjuk el az ajtajukat vagy a zárat. Helyezzük a zárat kevésbé egyértelmű helyre, magasra vagy alacsonyra.
  • Szereljük le a zárat a fürdőszoba és a hálószobaajtóról, nehogy a beteg bezárja magát.
  • A veszélyes anyagok (pl. kések, tisztítószerek stb.) tárolására használt fiókokon, szekrényeken használjunk gyerekbiztos zárat.
  • Olyan elektromos készülékeket használjunk, amelyek automatikusan kikapcsolnak. Tartsuk ezeket távol a csapoktól vagy más vízforrástól.
  • Ha aggódunk amiatt, hogy a beteg a tűzhelyet használja, szereljünk fel rejtett szelepet a gázhoz vagy kapcsolót a villanytűzhelyhez, amely megakadályozza a bekapcsolást. Esetleg távolítsuk el a gombokat a főzőlapról.
  • A veszélyes eszközöket (grillsütő, fűnyíró, egyéb elektromos eszközök) helyezzük biztonságos helyre.
  • Távolítsuk el a mérgező növényeket, dísznövényeket, amelyeket a beteg esetleg megpróbálhat megenni.
  • A gyógyszereket, étrend kiegészítőket, cukrot, cukorpótlókat, fűszereket távolítsuk el az olyan könnyen elérhető helyekről, mint a konyhaasztal, pult stb. A gyógyszereket tegyük zárható szekrénybe.
  • Legyünk jelen, amikor a beteg dohányzik, vagy alkoholt fogyaszt. Mindkettőnek lehetnek káros mellékhatásai, és befolyásolhatják a gyógyszerek hatását. Mindig felügyeljük, ha dohányzik, mert, ha megfeledkezik a cigarettáról, tüzet okozhat.
  • Ellenőrizzük a fürdővíz és az ételek hőmérsékletét, hiszen, ha az nem megfelelő, szintén nehézséget okozhat a betegnek.
  • Helyezzünk el a fürdőszobában biztonsági berendezéseket, pl. kapaszkodókat.
  • Helyezzünk a síkos felületekre csúszásgátló matricákat, biztosítsuk, hogy a szőnyegek ne tudjanak elmozdulni.
  • Használjunk kontrasztos színeket, hogy a beteg jobban lássa a felületek határát, pl. a lépcső szélét. Arra azonban figyeljünk, hogy ne legyenek túl sötétek ezek a színek, nehogy a beteg gödörnek nézze.
  • Világítsuk jól ki a bejáratokat, az előszobát, a lépcsőházat (különösen a lépcsőket), valamint a fürdőszobát.
  • A vészhívó telefonszámokat tartsuk a telefon közelében, könnyen elérhető helyen. Programozzuk be a telefont úgy, hogy ezek gyorsan tárcsázhatók legyenek.
  • Tudjunk arról, hogy demenciában egy idő után a szimbólumok elvesztik a jelentésüket (halálfej, mérgező, méreg, stb.).